Szögezzük le még az elején, hogy nem vagyok (tanult) kertész, inkább csak a saját tapasztalataimat osztom meg veletek annak érdekében, hogy mindenki szép, egészséges paradicsomokat nevelhessen.
A múltkori 10 ok arra, hogy saját paradicsomod legyen bejegyzés nagyon bevált több szempontból is. Sokat gondolkoztam, de végül több, mint 10 okot is találtam és szűkíteni kellett a listàt és úgy tűnik tényleg bevált a 10-es szám, hiszen rengeteg komment érkezett.
Azt kérdeztétek, hogy mégis mik azok az alapszabályok, amik még egy kaktuszgyilkost is megsegítenek, ha saját paradicsom neveléséről van szó. Hát lássuk, miket gondolok én az 5+1 legfontosabb feladatnak.
Tegyük fel, hogy szép, egészséges, tekintélyes gyökerzettel rendelkező palántákat vásároltunk, amelyeket kiültetünk a kertbe. Azért mondom ezt, mert mind a palánta magról való nevelése, mind a balkonparadicsom megér egy külön bejegyzést is, így azokkal majd külön foglalkozunk, szóljon ez most a kerti paradicsom neveléséről.
1. Tápanyagban dús talaj
Az első és a paradicsom fejlődése szempontjából talán a legfontosabb, hogy a növényünk növekedéséhez szükséges tápanyagok a talajban rendelkezésre álljanak. A legjobb, ha szerves trágyát keverünk a talajba még ősszel vagy a tavasz elején, azonban ha erre nincs lehetőségünk, akkor a műtrágya folyamatos, heti rendszerességű talajba juttatásával is pótolhatjuk a paradicsom fejlődéséhez szükséges tápanyagokat. Én jellemzően még a palánták növekedésekor adagolok Wuxal nevű tápoldatot az öntözés során, ezt követően a szerves tárgyával előkészített talajba ültettem a paradicsom palántákat, amely az egész nyár során megfelelő ellátást biztosít számukra a gyors növekedéshez.
Két héttel ezelőtt
2. Napos helyre való ültetés
Paradicsomot napos helyre ültessünk még akkor is, ha legyőzhetetlennek tűnő vágyat érzünk kertünk árnyékosabb részeinek betelepítésére. A paradicsom árnyékos helyen nem fejlődik jól, kevés termést hoz, alig növekszik. A napos helyen is érdemes figyelni arra, hogy egymástól elegendő távolságra ültessük őket.
3. Támaszték, karózás
Már a palánták kiültetésekor tegyünk melléjük bármit, amire felkapaszkodhatnak, amire támaszkodhatnak. A folytonnövő paradicsomok számára elképzelhetetlen az élet támaszték és kötözés nélkül, míg a determinált fajták sokáig elvannak támrendszer nélkül is, de ezek mellé is érdemes idővel tenni valamit, hogy stabilan tudja tartani a terméseket. Ha csak később teszünk melléjük karót, akkor könnyen megsérthetjük a paradicsom gyökerét, de még mindig jobb, mint támasz nélkül hagyni.
4. Megfelelő öntözés
A megfelelő öntözés kapcsán három fontos kérdés merül fel általában: mikor, mennyit és hogyan.
Este, mikor a nap már nem süt a paradicsomokra vagy korán reggel, a nagy meleg előtt érdemes itatni növényeinket. Korán reggel a kissé lehűlt talaj hamarabb ereszti át a hideg vizet, viszont gyorsabban párolog is a hőmérséklet növekedésével. Estefelé több vízre lehet szükség, de tovább is tart a hatás.
A mennyiség tekintetében egyértelműen az dönt, hogy milyen talajjal van dolgunk. Nálunk sima, homokos talaj van, így minden nap kb. 2 liter vízzel kellett belocsolnom egy-egy palántát (majd módszert váltottam), és másnap délután már csak a száraz homok volt alattuk.
Mivel szerintem nagyon fontos, hogy a paradicsomot alulról és lehetőség szerint lassan öntözzük (kevesebb betegség, kisebb párolgás), egy ideje csepegtetős öntözőrendszert használok. Ez nagyon bevált módszer, mégiscsak egyszerűbb, mint egy 10 literes locsolóval körbe-körbe járkálni.
5. Rendszeres kacsolás
Ha nagy paradicsombokrokat szeretnénk, kevés, apró terméssel, akkor ezzel nem kell bajlódnunk. Nálam azok a növények hozzák a legszebb terméseket, amelyeket már az elejétől kezdve megszabadítottam a vérszívó, energia- és tápanyagvámpíroktól. Az itt található képen egy-két kacs látható, a fenti képen pedig a kacsoktól megszabadított idei paradicsomom.
5+1. Minden reggel és este nézzünk rá a paradicsomkertre
A paradicsom palánták rendszeres megfigyelése és ellenőrzése nem csak azért ajánlott, mert így érzik a törődést és gyorsabban nőnek, hanem azért is, mert így hamar észrevesszük, ha gond van és gyorsan tudunk cselekedni. Például,, ha valamilyen betegség ütné fel a fejét vagy éppen a leveltetvek lepnék el paradicsomkertünket, jobb és könnyebb előbb megakadályozni a továbbterjedést, minthogy később az egész állományt kezelni kelljen.